Menej sa trápte špeciálnymi funkciami, ktoré nevyužijete, alebo budete využívať len zriedka. Aj na skladacom bicykli budete predovšetkým jazdiť, tak sa zamerajte na to, aby váš bicykel spĺňal požiadavky predovšetkým na komfortnú a bezpečnú jazdu.
01
KROK 1 - zvážte, ako budete bicykel používať
Pri rozhodovaní skúste uspokojiť aspoň 80% vašich potrieb. Väčšina cyklistov by chcela svoj bicykel používať na akýkoľvek účel. Dochádzať na ňom do práce, používať ho na vychádzky po hrádzi, objavovať poľné cestičky, chodiť na nákupy, alebo jazdiť po horách. Vývoj v oblasti skladacích bicyklov napreduje raketovým tempom, ale jeden model, ktorý by vyhovoval každému, ešte nevyrobili. V prvom rade sa rozhodnite na aký typ jazdy budete budete bicykel prevažne používať.
Štandardne výrobcovia označujú svoje bicykle ako mestské, cestné a horské. Samotný názov bicykla tak napovedá na aký účel je určený. Osobitou kategóriou tvoria tzv. mestské viacúčelové, alebo tiež "crossové" bicykle, ktoré svojou univerzálnosťou uspokoja najširší okruh cyklistov.
02
KROK 2 - vyberte si rozmer kolies
Skladacie bicykle sa vyrábajú s rôznymi priemermi kolies: 14, 16, 20, 24, 26 palcov. Veľkosť kolesa potom zásadným spôsobom ovplyvňuje jazdné vlastnosti, skladnosť a prenosnosť skladacieho bicykla.
14-16 palcový rozmer kolies
Skladacie bicykle s malými 14 a16 palcovými kolesami sú navrhnuté tak, aby bol bicykel ľahký a ultra-kompaktný v zloženom stave. To z nich robí ideálny dopravný prostriedok pre cyklistov, ktorí často využívajú verejnú dopravu, pretože bicykel potrebujú zložiť a nosiť niekoľkokrát denne. Na druhej strane, 14 a 16 palcové kolesá sú menej pohodlné, ako kolesá s väčším priemerom, čo pocítia predovšetkým cyklisti pri dlhších jazdách a s vyššou výškou.
Skladačku so 14 či 16 palcovými kolesami si vyberte, ak je minimálny rozmer po zložení vašou hlavnou požiadavkou na skladací bicykel.
20 palcový rozmer kolies
Väčšina cyklistov má pocit, že skladačky s 20 palcovými kolesami poskytujú optimálnu rovnováhu medzi komfortom/výkonom a skladnosťou/prenosnosťou. Skladačky s 20 palcovými kolesami sú v zloženom stave o niečo väčšie, než 16 palcové modely, ale poskytujú väčšie pohodlie, sú stabilnejšie a výkonnejšie.
S dobrými komponentmi sú 20 palcové skladačky vhodné aj na jazdu na dlhé vzdialenosti. Vyberte si skladačku s 20 palcovými kolesami, ak chcete výkonný a skladný bicykel.
24 a 26 palcové rozmery kolies
24 a 26 palcové kolesá predstavujú štandardný rozmer kolies aký nájdete u neskladacích bicyklov. Skladacie bicykle s 24 a 26 palcovými kolesami majú štandardnú veľkosť rámu i geometriu, takže ponúkajú výborný zážitok z jazdy rovnako ako neskladacie bicykle, avšak s výhodou, že ich môžete kedykoľvek zložiť na polovičku, čo významne zvyšuje ich úžitkovú hodnotu. Prakticky všetky časti bicykla s výnimkou rámu, majú komponenty, ktoré môžu byť opravené alebo vymenené v bežnom cyklistickom obchode.
Bicykel s 24 alebo 26 palcovými kolesami si vyberte najmä ak chcete so svojou skladačkou seriózne jazdiť v ťažkom teréne a nie len príležitostne chodiť po hrboľatých poľných, či lestných cestičkách. Väčšie kolesá lepšie zvládajú prejazdy bahnitým a piesčitým povrchom, sú stabilnejšie a v menšej miere prenášajú povrchové nerovnosti na riadidlá. Skladačku s 24 alebo 26 palcovými kolesami taktiež ocenia cestní cyklisti, ktorí nekompromisne trvajú na jazdných vlastnostiach štandardného bicykla, avšak požaduje vyššiu skladnosť a prenosnosť.
03
KROK 3 - Vyberte si komponenty
Aby vaše rozhodovanie pri výbere skladacieho bicykla bolo úplné, potrebujete zvážiť akú úroveň kvality a výkonu očakávate od svojho bicykla. Všeobecne platí, že čím lepšie komponenty bude váš bicykel mať, tým lepšie bude jazdiť. Navyše, lepšie komponenty znamenajú vždy nižšiu hmotnosť a dlhšiu životnosť bicykla. V tejto súvislosti si treba uvedomiť, že čím lepšie komponenty budete mať, tým vyššiu cenu za váš bicykel zaplatíte. V tomto momente sa pravdepodobne začnú rozchádzať vaše požiadavky a rozpočet. Treba sa skrátka rozhodnúť, či investujete do kvalitného a drahšieho bicykla, ktorý vám poskytne lepší zážitok z jazdy a dlhú životnosť, alebo dáte prednosť lacnejším alternatívam a urobíte kompromis vo vašich požiadavkách. Život je otázkou priorít :).
Rám
Poprední výrobcovia skladačiek vyrábajú tuhé, bezpečné hliníkové rámy, ktoré sú ľahké a pri dodržiavaní pravidelnej údržby nevŕzgajú ani po rokoch používania. V čom sa líšia rámy popredných výrobcov je dizajn. V tomto prípade vám neporadíme nič iné ako riadiť sa vlastným vkusom. Vybrať si môžete od konzervatívnej klasiky, vkusného retra, cez športové až po rámy s relatívne drsnejším dizajnom.
Sedlovka
Na komfort jazdy významne vplýva poloha cyklistu pri jazde na skladacom bicykli. Správna poloha jazdca sa dá nastaviť predovšetkým správnym výškovým nastavením sedlovky, tak aby mal jazdec pri spodnej polohe pedálov vystreté nohy a zároveň mohol aj pohodlne sedieť. Možnosti nastavenia sedlovky sú u väčšiny skladacích bicyklov naozaj široké, tak aby nastavenie vyhovovalo menším i vyšším postavám bez rozdielu, či ide o muža alebo ženu.
Určitú mieru zníženého komfortu však môžu pociťovať jazdci s výškou nad 190 cm pri dlhších jazdách a menších bicykloch so 16 a 20 palcovými kolesami. Pri takto vysokých jazdcoch už nemusí byť horizontálna poloha tela (sedlovka vs. riadidlá) ideálna a jazdec musí byť pri jazde na menšom skladacom bicykli viac ohnutý. Vysokí jazdci by preto mali radšej zvoliť bicykel s 24 alebo 26 palcovým rozmerom kolies.
Plášte
Najvýznamnejší vplyv na plynulosť jazdy pri bežnom jazdení má typ zvolených pneumatík. Ak je vaša skladačka osadená nesprávnym typom pneumatík, jazda na bicykli je neefektívna, pneumatiky majú vysoký odpor, čím vynakladáte časť svojej energie úplne zbytočne. Cestné a mestské skladacie bicykle by tak mali byť osadené len komfortnými, užšími plášťami s nízkym odporom, ktoré vám zaručia komfortnú a efektívnu cestu. Renomovaní výrobcovia skladačiek dávajú na vhodné plášte pozor. Vy si však dajte pozor, ak sa rozhodnete pre kúpu lacnejšej no name skladačky.
Prehadzovač
V prípade prehadzovačov je správny rozsah a vzdialenosť zubov oveľa dôležitejší ako počet prevodov. Skladačky popredných výrobcov sú sprevodované tak, aby aj menší počet prevodov zabezpečil univerzálne použitie bicykla v rovnom i hornatejšom teréne. Rovnako ako v prípade kolies, by ste si mali položiť otázku, kde budete skladací bicykel používať. Pokiaľ žijete na rovine, pokojne vám postačia jeden až tri prevody. S piatimi až ôsmimi prevodmi zvládnete výborne rýchle jazdy i kopce s náročnejšími stúpaniami. Extra výkonné skladačky s dvadstiatimi a viac prevodmi sú potom súce aj na smrtiace stúpaky, ktorým sa bežný cyklista radšej vyhýba. V súvislosti s počtom prevodov treba uviesť, že skladačky s najväčším počtom prevodov majú prevody ukryté v zadnom náboji, čo skladací bicykel zmenšuje a uľahčuje jeho údržbu.
Odpruženie
Odpruženie zadných a predných kolies na skladacích bicykloch nie je medzi výrobcami ešte príliš rozšírené. Je to dané najmä tým, že väčšina skladacích bicyklov sa používa na dopravu v rámci mesta, kde odpruženie nemá tak silné opodstatnenie ako v prípade terénu. Napriek tomu už existujú celoodpružené skladačky s 20 palcovými a dokonca i 16 palcovými kolesami, ktoré zvyšujú komfort jazdy po rozbitých cestách a terénoch. Ak máte peniaze nazvyš a okrem mesta sa často zatúlate aj do lesa odpruženie si budete len pochvaľovať.
Brzdy
Prakticky všetky skladacie bicykle sú vybavené čelusťovými brzdami "V-brakes". Tie poskytujú veľmi dobré brzdné vlastnosti. Oproti kotúčovým brzdám majú nevýhodu, že ich účinnosť klesá za vlhka a mokra. Kotúčové brzdy sa preto montujú na bicykle ktoré sa častejšie pohybujú v náročnom teréne a nepriaznivých podmienkach. Sú nimi vybavené aj niektoré špeciálne skladacie horské bicykle. Pri kotúčových brzdách je brzdný disk umiestnený pri strede kolesa, čo spôsobuje, že brzdy sa menej opotrebovávajú, sú jemnejšie, citlivejšie a dá sa s nimi pohodlnejšie pribrzďovať. Sú takisto menej náchylné k zablokovaniu celého kolesa. Nevýhodou kotúčových bŕzd je, že sa ťažšie nastavujú.