Rozdiely medzi modelmi skladacích bicyklov Tern Link B7 / C8 / D8

Jazda na bicykli je veľkým potešením pre každého, kto má rád pohyb alebo uprednostňuje ekologický spôsob dopravy. Problémom je, že bicykel je dopravným prostriedkom, ktorý si príliš nerozumie s ostatnými druhmi dopravy ako sú električky, vlaky, autobusy, metro či autá.

V modelovej ponuke značky Tern nájdete tri na prvý pohľad takmer totožné modely. A to základný Link B7, potom Link C8 a nakoniec Link D8. Poďme sa pozrieť na rozdiely medzi nimi. Niektoré technické špecifikácie sa môžu mierne líšiť v priebehu rokov, ale funkcia a kvalita zostávajú zachované, alebo sa zvyšujú. To je u Ternu dlhodobým pravidlom. Pokiaľ tak dôjde u daného bicykla k zmene medzi jednotlivými modelovými ročníkmi, potom dochádza skôr k vylepšeniu špecifikácie a tým aj spravidla miernemu zvýšeniu ceny, než aby ste sa za rovnakú cenu dostali horšiu výbavu.

Skladačky Tern sa štandardne dodávajú bez platníkov a nosičov, ktoré si za príplatok môžete objednať v sekcii Príslušenstvo. 

Tern Link B7
Tern Link C8
Tern Link D8


Geometria

nákupný skladacích kolies Tern Link - geometria

Aj napriek tomu, že má Link B7 nastaviteľný predstavec, posed na tomto bicykli sa v zásade nelíši od modelu Link C8. Najdrahší Link D8 má potom vo svojej výbave nastaviteľný predstavec Andros, ktorý výrazne zväčšuje rozsah nastavenia. Skôr na ňom nájdete tú správnu polohu sedenia práve pre seba, resp. si ju môžete ľahšie nastaviť na vyložene športovú pozíciu, alebo naopak spôsob sedenia v štýle "pani radová". Pre všetky tri modely platí, že odporúčaná hmotnosť jazdca je cca 110 kg a výška medzi 142 až 190cm, pričom hornú hranicu je možné posunúť vďaka doplnku v podobe teleskopickej sedlovky.

B7 C8 D8
Vzdialenosť od sedlovky k riadidlám 600 až 650mm 600 až 650mm 530 až 690mm
Vzdialenosť od sedla k pedálom 700 až 960mm 700 až 960mm 700 až 960mm
Odporúčaná výška jazdca
Pre ešte vyššieho jazdca je určená teleskopická sedlovka
142 až 190cm 142 až 190cm 142 až 190cm
Maximálna hmotnosť jazdca 110kg 110kg 110kg
Hmotnosť bicykla 12,1kg 12,8kg 12,1kg

 


Hlavný skladací mechanizmus

 skladací mechanizmus skladacích kolies Tern Link

Medzi Linkom B7 a C8 nenájdete rozdiel. FBL 2 Joint je rokmi preverený systém skladania s jednoduchým ovládaním, plastovú zatváracie poistkou, veľkou pevnosťou vďaka svojej výške a tiež jednoduchým nastavením. Po tom, čo bicykel zložíte, ovládacia páka mierne trčí do priestoru, ale zároveň sa opiera o rám, takže nie je možné ju akokoľvek poškodiť pri prevoze, čo býva niekedy problém u skladacích bicyklov iných značiek.

Link D8 má špičkový skladací mechanizmus OCL Joint, na ktorý sú v Terne náležite hrdí, a ktorý majú "poistený" aj tromi patentmi. Jeho prednosťou je nielen veľká plochá páka s integrovanou červenou poistkou, ale aj zložitejšie vnútorné tvarovanie, ktoré zaručuje pevnejšie spojenie oboch častí rámu. Pri zložení navyše páka nikam nevyčnieva, je "pricapená " k rámu a len minimálne zväčšuje rozmery bicykla.

Celkovo sú skladacie mechanizmy od Ternu ich najväčšou prednosťou, zaručujúcou veľmi dobré jazdné vlastnosti, hladko fungujú vďaka použitiu klzných ložísk IGUS a v prípade potreby je možné ich najdôležitejšie časti oservisovat či vymeniť. To znamená, že skladačka vám môže slúžiť dlhé roky bez akýchkoľvek starostí.

B7: FBL 2 Joint
C8: FBL 2 Joint
D8: OCL Joint


Skladanie stĺpika riadenia

 skladací mechanizmus skladacích kolies Tern Link

Pri stĺpiku riadenia je narozdiel od hlavného rámového mechnizmu situácia trošku iná. Tu len Link B7 má základné skladanie v podobe Q-Locku a Link C8 má už vynikajúci Physis 3D. A ak by sme mali povedať, či je dôležitejšie lepší rámový skladací mechanizmus, alebo lepší mechanizmus pri stĺpiku riadenia, potom je to práve to druhé. Physis 3D je naozaj zásadným vylepšením, ktoré výrazne vylepšuje pocit z jazdy na bicykli. Predovšetkým za to môže tuhosť celého celku v podobe stĺpiku, skladacieho mechanizmu a do neho upevnenej prednej vidlice.

Physis 3D je dnes navyše na bicykloch Tern už vo svojej druhej generácii, ktorá sa vyznačuje tým, že celá horná časť je kovaná z jedného kusu, čo zapríčinilo nielen oveľa krajší vzhľad, ale aj ďalšie navýšenie tuhosti. Niet sa čo čudovať, že Physis 3D chráni sada piatich patentov.

B7: Q-Lock
C8: physis 3D - päť patentov, Generation 2
D8: physis 3D - päť patentov, Generation 2 


Stĺpik riadenia

 skladací mechanizmus skladacích kolies Tern Link

Pri modeli Link B7 nájdete výškovo nastaviteľný stĺpik riadenia , u Linku C8 potom štandardný stĺpik Physis 3D a pri modeli Link D8 stĺpik Physis 3D doplnený o nastaviteľný predstavec Andros, ktorý umožňuje prispôsobenie si polohy podľa výšky jazdca, podľa momentálnej situácie, v ktorej sa človek vyskytuje, alebo podľa chuti. Buď úplne vzpriamenú pozíciu pre jazdu napríklad v meste, s dostatočným rozhľadom, alebo veľmi športovú pozíciu pre "vybláznenie" sa počas dovolenky. Nastavenie je tak jednoduché, že počas jednej vychádzky ho pokojne môžete zmeniť aj viackrát podľa potreby.


Počet rýchlostí a kazeta

 skladací mechanizmus skladacích kolies Tern Link

Základný model v podaní Link B7 je osadený šrobovacím sedem rýchlostným viackolečkom, ktoré má počet zubov 14-28. Rozsah prevodov je tak použiteľný skôr pre rovinatejšia terén, v ktorých jazdec nebude chcieť dosahovať veľkých rýchlostí. Skôr sa počíta s pokojnou jazdou. Zato Link C8 je vďaka použitým kľučkám najrýchlejším bicyklom z nami porovnávaných. Aspoň čo sa týka prevodového pomeru. Link D8 naopak ponúka najpomalšie prevody pre jazdu do kopca a v rýchlych úsekoch sa na ňom dá pohodlne dosahovať solídnych rýchlostí bez toho, aby cyklista musel príliš kmitať nohami.

B7: 7 rýchlostí s viackolečkom 14-28 zubov a rozsahom 36-72 "(2,85 - 5,72m)
C8: 8 rýchlostí s kazetou 11-30 zubov a rozsahom 35-95" (2,78 - 7,57m)
D8 : 8 rýchlostí s kazetou 12-32 zubov a rozsahom 33-87 "(2,60-6,94m)


Držiak batožiny Luggage Socket

 skladací mechanizmus skladacích kolies Tern Link

Parádnou vychytávkou skladacích bicyklov Tern je ich návarok na montáž adaptéra Tern Truss, na ktorý je následne možné pripevniť napríklad tašku, ktorá však nie je na riaditkách ktoré sa musia skladať, ale priamo na ráme, ale stále skvele po ruke. Rovnako tak je možné na adaptér pripnúť napr. nosič batožiny Kanga Rack, či veľa ďalších cyklistických doplnkov s upínaním KickFix. 

Luggage Socket je štandardnou výbavou všetkých bicyklov Tern, teda aj Linku C8 a D8 okrem Link B7.


Ráfiky a plášte

 skladací mechanizmus skladacích kolies Tern Link

Jedným z ďalších rozdielov medzi jednotlivými modelmi sú aj pneumatiky a ráfiky. Na poli ráfikov je to jednoduché. Link B7 spoločne s C8 majú jednostenné hliníkové ráfiky, zatiaľ čo Link D8 dostal po vylepšení dvojstenné ráfiky Kinetix.

Link B7 je vybavený plášťami IMPAC StreetPac alebo Kenda K-193, čo sú oboje plášte bežné pre túto cenovú kategóriu bicyklov, ponúka dobré jazdné vlastnosti aj dostatočnú kvalitu.

Link C8 je obutý do IMPAC BigPack. IMPAC je značkou spoločnosti Ralf Bohle, do ktorej patrí aj svetoznáme Schwalbe a BigPacky majú rovnaký vzorku ako predchádzajúce verzie pohodlných balónových plášťov Schwalbe Big Apple, s ktorými zdieľa ich komfort a nízky valivý odpor. BigPacky majú aj moderné reflexné pruhy, čo znamená, že vo výplete nepotrebujete odrazky.

Link D8 je potom už posadený práve na Schwalbe Big Apple v ich poslednom prevedení, ktoré má nielen dobre sa odvaľujúca dezén, ale zároveň aj protiprierazovú ochranu a tiež reflexný pruh.

B7: IMPAC StreetPac 47-406 prípadne Kenda K-193
C8: IMPAC BigPack
D8: Schwalbe Big Apple 50-406


Náboje

 skladací mechanizmus skladacích kolies Tern Link

Posledným výrazným komponentovým rozdielom sú náboje. Pri všetkých troch modeloch ide o zhruba rovnakú kvalitu hliníkových nábojov s guličkovými ložiskami, len Link D8 jasne vyniká použitím rýchloupinákov, čo robí výmenu či zalepenie duše oveľa jednoduchším zásahom, rovnako ako prípadné rozobratie skladačky trebárs do menšieho kufra pri transporte lietadlom.

Pre skladacie bicykle Tern Link B7 a Link C8 by sme potom odporučili voziť so sebou náradie Tern Tool, ktoré obsahuje aj 15mm kľúč určený na povoľovanie matíc na kolesách a pedálov. Rovnako tak sa hodí aj ku všetkým nábojovým prevodovkám, ktoré majú matice miesto rýchloupinákov.


Veľkosť po zložení

 skladací mechanizmus skladacích kolies Tern Link

Rozdiel medzi jednotlivými modelmi je tiež v ich celkovej veľkosti po zložení. Najmenším z nich je Link B7, ktorý má výškovo nastaviteľný stĺpik riadenia , a ktorý sa skladá tzv. do V s riadidlami, ktoré sú po zložení ukryté medzi dvoma polovičkami rámu. Modely C8 a D8 majú tiež kvôli robustnému stĺpiku riadenia physis 3D tzv. N-Fold skladanie, ktoré z nich síce robí o pár centimetrov kratšie balíčky, ale zato sú výrazne širšie. To je dané práve riadidlami, ktorá sa skladajú mimo bicykla . Je to však len malá daň za celkovú vysokú odolnosť a tuhosť bicykla. 

Budete spokojní

Kontakt

Cyklón eshop
Obrázok, s.r.o.
Vlastenecké námestie 10
85101 Bratislava
web: www.cyklon.sk
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
tel.: 0907 138852 

Facebook

Majte nás radi:

 
© 2012-2021 Obrázok, s.r.o. - reklamná agentúra

Prihlásiť alebo Registrovať

Prihlásiť sa

Prehliadaním stránky súhlasíte s cookies, ktoré pužíva.